› právě se nacházíte › úvodní strana

Aktuality


Vinobraní již po devatenácté!

Vinobraní již po devatenácté!

Vloženo: 20. září 2018 v 21:23 hod. | Vložil/a: Veronika Roubínová

Kadaňské vinobraní je tady už podevatenácté! Těšit se můžete na ochutnávku letošního burčáku, čerstvého vinného moštu a vína. Čeká Vás bohatá tombola, ve které můžete vyhrát mj. kadaňské klášterní víno, klášterní med anebo vstupenky na akce pořádané KZK.

› více

Františkánská konference

Františkánská konference

Kadaň letos hostí mezinárodní vědeckou konferenci Františkáni v zemích Koruny české a Sasku mezi reformou, reformací a protireformací (15. - 17. století). Přijďte si i Vy poslechnout, jaké těžkosti řád v období reformace provázely a jak se to dotklo kadaňského Františkánského kláštera. 

› více

Kostýmované prohlídky kláštera

Kostýmované prohlídky kláštera

Vloženo: 25. červen 2018 v 13:27 hod.


Městské muzeum v Kadani si pro vás letos připravilo kostýmované prohlídky kláštera Tři poutníci, které připomenou zbožnou pouť tří diplomatů; Jana Filipce, Štěpána Zápolského a Hynka z Poděbrad. Tři vyslanci krále Matyáše Korvína se na pouť vydali před 540 lety roku 1478, kdy navštívili františkánský klášter se zázračným oltářem Čtrnácti svatých pomocníků. Na prohlídku večerního kláštera za svitu svíček můžete vyrazit 14. července, 18. srpna nebo 8. září, vždy od 19, 20, 21 a 22 hodin. Doporučujeme rezervaci lístků na e-mailu liebscher@kultura-kadan.cz, nebo na telefonu 602 104 242. Vstupné 90 Kč, snížené 50 Kč.
 

› více

Mikuláš a Jindřich

Mikuláš a Jindřich

Vloženo: 26. květen 2018 v 17:34 hod.

Výstava Městského muzea v Kadani ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě a Oblastním muzeem v Chomutově připomíná šestisté výročí dobytí hradu Hasištejna královským vojskem, vedeným Mikulášem "Chudým" z Lobkovic, nejvyšším písařem Království českého.
Výstavní síň ve Františkánském klášteře v Kadani 21. dubna - 28. října 2018, vstupné 30 Kč

› více

Kam o Velikonocích? Do kláštera!

Kam o Velikonocích? Do kláštera!

Vloženo: 28. brezen 2018 v 15:20 hod.

Milí návštěvníci, neuběhla dlouhá doba od konce loňské sezóny a klášter už se otevírá znovu!

Poprvé jej v tomto roce budete moci navštívit na Velký pátek - 30. března a dále během celých velikonočních svátků. Klášter je s tímto tématem velice spjat a na místních stěnách naleznete mnohé motivy připomínající velikonoční období. Kde se v klášteře nachází vyobrazení Ukřižování, Poslední Večeře a proč se mu vlastně přezdívá „Nový Jeruzalém“? To a mnoho dalšího se dozvíte během pravidelných prohlídek.  

Přijďte si prohlédnout, jak pokročily restaurátorské práce a co se uvnitř změnilo!

Budeme se na vás těšit!

› více

Nová kniha o klášteře

Nová kniha o klášteře

Vloženo: 27. únor 2018 v 16:10 hod.

Dne 20. února 2018 byla v klášterním refektáři představena veřejnosti nová kniha nazvaná „Františkánský klášter v Kadani jako ohnisko kulturního a technologického transferu“, která je jedním z výstupů projektu Kadaň-UNESCO usilujícího o zařazení kláštera na tzv. národní indikativní seznam „kandidátů“ pro zápis mezi památky Světového dědictví UNESCO. Jejím editorem a hlavním autorem je doc. Petr Hlaváček, dalšími studiemi přispěli Dr. Hynek Látal, doc. Michaela Ottová, Dr. Jan Chlíbec, Dr. Milena Bílková a prof. Karel Stretti. Tato unikátní publikace obsahuje několik desítek barevných fotografií a shrnuje aktuální bádání k dějinám kadaňského kláštera. Zakoupit ji lze buď přímo v klášterní fortně, tj. v Městském muzeum, nebo v Turistickém informačním centru v Egermannově domě (ul. Jana Švermy 7).

› více

Tradice adventu a Vánoc na horách i pod horami

Tradice adventu a Vánoc na horách i pod horami

Vloženo: 28. listopad 2017 v 22:22 hod.

Advent je doba plná dobrých očekávání, těšení a přání. V letošním předvánočním čase je pro Vás ve Františkánském klášteře připravena výstava spojená právě s tímto krásným obdobím. Kromě adventu obecně navíc výstava přináší také zaměření na tradice Krušnohoří, tedy způsob, jakým sváteční dobu prožívali naši předchůdci.

 

› více

Kirwitzerův den

Kirwitzerův den

Vloženo: 01. listopad 2017 v 07:03 hod.

Sezóna prohlídek sice skončila, ale v klášteře se stále něco děje. 4. listopadu se zde koná Kirwitzerův den, který zahrnuje sérii vědeckých popularizačních přednášek. Pojmenován je po kadaňském rodákovi Václavu Pantaleonu Kirwitzerovi (1588-1626), který byl astronomem a misionářem v jihovýchodní Asii.  Pro všechny účastníky je připraven velice bohatý program zahrnující 5 různých přednášek. 

› více

Ukončení klášterní sezóny

Vloženo: 24. říjen 2017 v 21:01 hod.

Milí návštěvníci, klášterní sezóna se blíží ke svému konci. Využijte tedy poslední možnosti a navštivte jeden ze tří prohlídkových okruhů během všedních dnů kromě pondělí či během víkendu. V úterý 31. 10. se klášterní dveře otevřou naposledy, poté budou prohlídky možné pouze na písemnou objednávku prostřednictvím e-mailu muzeum@kultura- kadan.cz.

› více

18. Svatováclavské vinobraní

18. Svatováclavské vinobraní

Vloženo: 18. září 2017 v 17:26 hod.

Už Karel IV. udělil našemu městu viniční právo. V okolí města bylo v návaznosti na tento čin založeno 100 hektarů vinic. Vinařství u nás vzkvétalo až do 18. století, poté zájem o místní víno vůči vínu dováženému klesl natolik, že se vinice zmenšovaly až roku 1945, kdy zanikly. V roce 1997 se město rozhodlo na starobylou tradici vinařství v areálu františkánského kláštera navázat. V areálu zahrad byla tedy vysázena vinice o výměře 0,5 hektaru. Spolu se znovuobnovením vinic byl obnoven i tradiční vinařský svátek – VINOBRANÍ.

 

› více
 

Prohlídky a rezervace

Vyberte si prohlídkový okruh a rezervujte si svou prohlídku.

› více

14 svatých Pomocníků

Čtrnáct svatých Pomocníků je skupina svatých uctívaných společně v římskokatolické církvi, jejichž přímluva má být obzvláště účinná především proti různým nemocem.

› více

Svatováclavské vinobraní

Víno ke Kadani patří už od středověku, viniční právo udělil městu císař Karel IV.

› více

Kadaňské pivní slavnosti

Ke klášteru patřilo i vaření piva, pivovar zde vznikl v roce 1867.

› více

Františkánské léto

Od června do září každou neděli se v zahradách františkánského kláštera konají koncerty pro starší generaci a hrané i loutkové pohádky pro děti.

› více

Dechové orchestry

Festival dechových a jazzových orchestrů ZUŠ organizuje místní Základní umělecká škola Klementa Slavického tradičně v druhé polovině června.

› více