Užijte si skvělou a vzrušující zábavu se sázkovou kanceláří Mostbet v České republice. Na této platformě můžete vždy sázet na sport nebo hrát v online kasinu. Pokud jde o podmínky pro hráče, lze je právem označit za nejlepší, protože jsou zde vysoké kurzy, velké množství her, různé bonusy a promo akce, bonusy bez vkladu Mostbet, stejně jako sázky zdarma a roztočení zdarma. A abyste se ani na cestách nenudili, vytvořili jsme pro vás pohodlnou mobilní aplikaci.
› právě se nacházíte › úvodní stranaProjekt Kadaň-UNESCO

Projekt Kadaň-UNESCO

Od roku 2014 usiluje město Kadaň ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým o zařazení františkánského kláštera Čtrnácti sv. Pomocníků v Kadani na tzv. národní indikativní seznam „kandidátů“ pro zápis mezi památky Světového dědictví UNESCO.

V březnu 2017 podalo město Kadaň na Ministerstvo kultury České republiky (MK ČR) oficiální podnět k zařazení kláštera na tzv. národní indikativní seznam. MK ČR si vyžádalo odborné posudky od Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), který je národním poradním orgánem pro UNESCO, a od centrálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Praze. Zatímco ICOMOS zařazení kláštera na seznam doporučil, NPÚ sice konstatoval výjimečnost památky, ale jeho stanovisko bylo zdrženlivé. Přesto doporučil pokračovat ve výzkumu a zejména propagaci kláštera v mezinárodním kontextu. Kromě toho vzniklo ještě odborné doporučující stanovisko Ústavu pro dějiny umění FF UK.

MK ČR v srpnu 2017 rozhodlo, že s ohledem na rozdílnost posudků nebude proces zatím uzavírat. Po dalších konzultacích s odborníky z MK ČR a Biskupství litoměřického, které je majitelem kláštera, rozhodla Rada města Kadaně na svém zasedání 7. 9. 2017, že v úsilí o zařazení kláštera na tzv. národní indikativní seznam bude město Kadaň i nadále pokračovat. Nominační podklady budou rozšířeny na základě podnětů NPÚ, podniknuty budou i další odborné, propagační a strategické kroky.

doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. / Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR
​koordinátor projektu Kadaň-UNESCO (kontakt: petr.hlavacek@ff.cuni.cz / 736 448 375)

 

Prohlídkové okruhy a ceník

Vyberte si prohlídkový okruh a rezervujte si svou prohlídku.

› více

14 svatých Pomocníků

Čtrnáct svatých Pomocníků je skupina svatých uctívaných společně v římskokatolické církvi, jejichž přímluva má být obzvláště účinná především proti různým nemocem.

› více

Svatováclavské vinobraní

Víno ke Kadani patří už od středověku, viniční právo udělil městu císař Karel IV.

› více

Medové odpoledne

Srpnové nedělní odpoledne ve znamení medu, medoviny a dalších včelích produktů.

› více

Kadaňské kulturní léto

Kadaňské kulturní léto probíhá na atraktivních místech města Kadaně. Františkánský klášter a jeho zahrady nejsou výjimkou. V rámci kulturního léta zde probíhají pohádky pro děti, divadelní představení a koncerty různých žánrů. Milovníky filmů potěšíme i promítáním po širým nebem.

› více

Dechové orchestry

Festival dechových a jazzových orchestrů ZUŠ organizuje místní Základní umělecká škola Klementa Slavického tradičně v druhé polovině června.

› více