› právě se nacházíte › úvodní stranaMěstské muzeum v Kadani

Městské muzeum v Kadani

Spolek přátel muzea v Kadani vznikl v roce 1903 a téhož roku bylo také založeno městské muzeum jako příspěvková organizace města. K výstavám využívala farní školu, k níž postupně přibyla ještě Růžencová kaple a dům č. p. 115 na náměstí. Po druhé světové válce bylo muzeum podřízeno přímo národnímu výboru a do roku 1960 fungovalo jako Okresní vlastivědné muzeum. Po zrušení okresů se budovy na náměstí staly pro výstavní účely městského muzea postupně nevyhovující a v roce 1973 byly exponáty převezeny k uskladnění do budovy hradu. Městské muzeum bylo roku 1975 zrušeno a sbírky přešly pod Okresní muzeum v Chomutově.

Městské muzeum v Kadani bylo znovu založeno v roce 1999, kdy byla ve sklepeních františkánského kláštera otevřena expozice mineralogie. V roce 2004 pak byla slavnostně zpřístupněna expozice Život v klášteře, která pokryla největší část středověkého kláštera včetně kostela. V následujícím roce muzeum otevřelo expozicí o dějinách města, která našla své místo v celách dormitáře. V dalších letech začalo Městské muzeum spravovat ještě nové expozice na kadaňském hradě, ve středověké baště a v radniční věži. V současnosti tedy může návštěvník v Kadani navštívit šest muzejních expozic.

  • odkaz na oficiální stránky muzea zde
 

Prohlídky a rezervace

Vyberte si prohlídkový okruh a rezervujte si svou prohlídku.

› více

14 svatých Pomocníků

Čtrnáct svatých Pomocníků je skupina svatých uctívaných společně v římskokatolické církvi, jejichž přímluva má být obzvláště účinná především proti různým nemocem.

› více

Svatováclavské vinobraní

Víno ke Kadani patří už od středověku, viniční právo udělil městu císař Karel IV.

› více

Medové odpoledne

Srpnové nedělní odpoledne ve znamení medu, medoviny a dalších včelích produktů.

› více

Kadaňské kulturní léto

Kadaňské kulturní léto probíhá na atraktivních místech města Kadaně. Františkánský klášter a jeho zahrady nejsou výjimkou. V rámci kulturního léta zde probíhají pohádky pro děti, divadelní představení a koncerty různých žánrů. Milovníky filmů potěšíme i promítáním po širým nebem.

› více

Dechové orchestry

Festival dechových a jazzových orchestrů ZUŠ organizuje místní Základní umělecká škola Klementa Slavického tradičně v druhé polovině června.

› více